foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Kontakt :
Tel.+420 608 070 720, +420 734 410 630
e-mail:sprinttas@seznam.cz

Autoškola Sprint

Autoškola ve Zlíně a OtrokovicíchAKCE

Dárkový poukaz

Kontakt

Autoškola Sprint


Provozovna ve Zlíně

Střední průmyslová škola polytechnická Centrum odborné přípravy Zlín,

Nad Ovčírnou 2528
760 01 Zlín

Tel.: 608 070 720, 734 410 630

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


Provozovna v Otrokovicích

Hospůdka U Pecivála,

Havlíčkova 1854
765 02 Otrokovice

Tel.: 608 070 720, 734 410 630,

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 


Ke stažení

žádost o řidičské oprávnění

lékařský posudek

dárkový poukaz


 

pneuZákon o silničním provozu stanovuje povinnost užít zimní pneumatiky v období od 1. listopadu do 30. dubna. V tomto období musí mít vozidlo zimní pneumatiky vždy, pokud se nachází na vozovce souvislá vrstva sněhu, ledu či námraza nebo tyto jevy lze vzhledem ke klimatickým podmínkám očekávat.

„Nečekejte na to až na silnici bude ledovka nebo sníh a včas vyměňte letní pneumatiky za zimní. Nejde jen o povinnost podle zákona, ale především o bezpečnost – vlastní i ostatních,“ apeluje na řidiče vedoucí samostatného oddělení BESIP Martin Farář. Rozhodně není chybou, pokud přezujete na zimní pneumatiky již tehdy, když se průměrné denní teploty pohybují okolo 7°C a níže. Při těchto hodnotách už fungují lépe zimní pneumatiky než letní. Jsou vyrobeny z jiné měkčí směsi, mají odlišný dezén, zaručující lepší odvod vody a sněhové břečky, navíc mají lepší záběrové vlastnosti. Díky tomu nám umožňují lepší kontakt s promrzlou vozovkou, která nemá zdaleka takovou přilnavost jako za sucha a tepla.

Právní úprava bere ohled na ty řidiče, kteří přes zimní období využívají vozidlo velmi zřídka a pouze pro krátký dojezd. Příležitostní řidiči mohou na silnici například k doktorovi nebo na nákup vyjet bez zimních pneumatik, ale pouze za podmínky, že se na silnicích nenachází souvislá vrstva sněhu, ledu či námraza. V opačném případě se bez zimních pneumatik ani takoví řidiči neobejdou. Řidič má tedy i v tomto směru nadále odpovědnost vůči sobě i ostatním účastníkům silničního provozu.

Ministerstvo dopravy upozorňuje, že kromě plošné povinnosti týkající se zimních pneumatik musí řidiči nadále počítat i se značkou „Zimní výbava“. Obce mají možnost dopravní značku umístit na svém území. Tam, kde dopravní značka „Zimní výbava“ bude umístěna, musí mít vozidlo zimní pneumatiky za všech okolností. Je odpovědností obcí s rozšířenou působností, které znají místní podmínky, aby značku využívali smysluplně a v zájmu bezpečnosti řidičů.

 

Kdy přezout

Přezout z letních pneumatik na zimní bychom měli, pokud průměrná denní teplota klesne pod 7°Celsia. Po 1. listopadu pak je za zhoršených podmínek povinnost mít při jízdě na autě zimní pneumatiky s odpovídajícím vzorkem, tedy minimálně 4 mm dezénem. A vyjet bychom po tomto datu neměli ani ve chvíli, kdy můžeme předpokládat, že pojedeme do míst, kde zhoršené podmínky můžeme vzhledem k počasí očekávat, tedy do hor nebo výše položených míst.
 
Výrobci pneumatik uvádí pravidlo 4x4x4: tedy čtyři stejné zimní pneumatiky, maximálně čtyři roky staré, s hloubkou dezénu minimálně čtyři milimetry. „Měli bychom si ovšem uvědomit, že se snižující se hloubkou dezénu klesá i kvalita a bezpečnost jízdy. Pokud je dezén sjet až na uváděnou minimální hranici, která je 4 mm, musíme počítat s tím, že se brzdná dráha našeho vozu prodlouží až o 50 %, a to už je třeba ve městě i při rychlosti 50 km/h délka jednoho přechodu pro chodce,“ varuje šéf BESIP Martin Farář.


Jak poznáme zimní pneumatiku

Zimní pneumatiky by měly být na bočnici označeny alespoň písmeny M+S (Mud + Snow – Bláto a sníh). Takovéto pneumatiky mají lepší záběr a stabilitu vozidla především na zabláceném povrchu a ve sněhové břečce. Přesto se u takto označených pneumatik nemusí jednat o pneumatiky, které budou mít všechny potřebné vlastnosti při nízkých teplotách. Renomovaní výrobci proto používají pro své produkty, jež jsou určené pro skutečný zimní provoz, označení tzv. alpským symbolem – tedy sněhovou vločkou uvnitř trojité hory. Tento symbol najdeme zpravidla na bočnici hned vedle označení M+S.


Jak správně pneumatiky uložit

Jelikož dnes již většina motoristů pravidelně pneumatiky mění před zimním obdobím a zpět před letním provozem, přichází na pořad dne jejich správné uskladnění. To má nesporně vliv na zachování vlastností pneumatik. Při skladování je vhodné řídit se několika zásadami. Pokud jsou pneumatiky skladovány bez disků, měly by být uloženy nastojato vedle sebe a vždy po čtyřech týdnech je vhodné s nimi pootočit. Pneumatiky bez disků by se neměly zavěšovat na háky a ani bychom je neměli pokládat na sebe naležato. Naopak pneumatiky s disky je vhodné zavěsit na háky nebo položit na sebe naležato, ale neměly by se ukládat nastojato. Pneumatiky by měly být chráněny před povětrnostními vlivy a neměly by být skladovány v místnosti se zvýšenou koncentrací chemických látek.


Co když nepřezujeme

Pokud bude v zimním počasí při silniční kontrole zjištěno, že řidič nemá namontovány předepsané zimní pneumatiky, hrozí mu bloková pokuta až ve výši 2 000 Kč. V případě projednávání takovéhoto přestupku ve správním řízení může být pokuta až 2 500 Kč. Daleko citelnější postih nám hrozí od pojišťovny. Ta totiž v případě nehody na letních, navíc výrazně sjetých, po nás může požadovat zaplacení části peněz, které z našeho pojištění vyplatila za úhradu škod.

    Sdílejte:
     
  •   
  •   
ASR Search Engine SEO webu sledují SEO nástroje.cz